Bigos
Opublikowano: 09-01-2013, Kategoria: Danie główne, Kolacja, Obiad, Przepisy, Komentarze: 2Tagi: boczek, Boże Narodzenie, grzyby, kapusta kiszona, kiełbasa, liście laurowe, mięso, papryka w proszku, suszone śliwki, ziele angielskie
- 2 kg kapusty kiszonej
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 kg mięsa
- 0,5 kg boczku
- 0,5 kg kiełbasy
- 40 g suszonych podgrzybków
- 30 dag suszonych śliwek
- papryka w proszku
- vegeta
- sól
- pieprz
Czas przygotowania: 160 min
Przepis na: Bigos
Jeszcze tak w duchu niedawnych Świąt kilka słów na temat bigosu. Nie będę truła, że to bigos królewski, czy myśliwski – o tym ostatnim często się słyszy, że kapusta w garnku,
a mięso w lesie. Mój bigos to zwykły bigos ;) Za to bardzo smaczny.
Kapustę kiszoną płuczę i przekładam do dużego garnka. Dodaję 3 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego i szczyptę kminku (w ziarenkach, nie mielonego). Zalewam to 1 l wody i gotuję około 1 godziny. Po godzinie dodaję mięso pokrojone na kostkę (u mnie jest to szynka wieprzowa, ale może być każde inne – zależy, co kto lubi). Dodaję też nieco czerwonej papryki w proszku i duszę kolejną godzinę. W międzyczasie zalewam suszone grzyby letnią wodą i odstawiam na około pół godziny.
Dodaję do mojego bigosu pokrojony na kostkę dość chudy boczek i pokrojoną na kostkę lub plasterki kiełbasę. Wrzucam też namoknięte grzyby i suszone śliwki. Doprawiam vegetą, a jak ktoś woli mieć ostrzejszy bigos, to jeszcze sól i pieprz.
To wszystko duszę jeszcze około 40 minut, od czasu do czasu mieszając.
Bigos można oczywiście dusić i dusić. Im dłużej, tym smaczniejszy. Natomiast to wersja taka na szybko. Z takiej ilości zawsze zostaje na tyle bigosu, że przekładam go do słoi. Jeśli zdążył wystygnąć, podgrzewam i kiedy jest gorący, wkładam do słoja. Zakręcam go i odwracam dnem do góry. Dzięki temu samoistnie się wekuje i po wystygnięciu można przechowywać go dość długo w lodówce lub zimnym pomieszczeniu.
No powiem to :), pyszne
ja nie płukam kapusty dodaje Świerzej kapusty i przecier pomidorowy.