Check Our FeedVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter

Ciasto ucierane ze śliwkami – 2 tortownice 22 cm

Opublikowano: 06-08-2013, Kategoria: Ciasta, Desery, Przekąska, Przepisy, Komentarze: 5
Tagi: , , , , ,
Ciasto ucierane ze śliwkami
Składniki
  • 25 dag masła
  • 25 dag cukru
  • 6 jaj
  • 1 łyżka aromatu arakowego
  • 50 dag mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 70-80 dag śliwek

Czas przygotowania: 15 min plus 60-65 min pieczenie


Przepis na: Ciasto ucierane ze śliwkami – 2 tortownice 22 cm

Share Button

Ciasto ze śliwkami – jak go nie zrobić, jak sezon w pełni? Wczoraj dało mi w kość. Najpierw się okazało, że w domu są śliwki… suszone. Później, że drożdże wyszły i mleka nie ma. Ostatecznie powstało ciasto ucierane, ale może to i lepiej? :)

U mnie dzisiaj zapotrzebowanie na ciacho jest dość duże, więc zrobiłam dwa i taką ilość składników Wam podaję, która wystarcza na dwie małe tortownice (lub jedną dużą blachę).

Na początek myję śliwki i zostawiam na durszlaku, żeby sobie obciekały i schły.

Spód tortownic wykładam papierem – techniki są przeróżne. Ja proponuję wypuścić papier na zewnątrz i obciąć nadmiar. Spód będzie wyłożony, a tortownica szczelna. Boków nie wykładam – ciasto raczej nie przywiera. Ale jeśli ktoś ma wątpliwości, można boki posmarować masłem i lekko obsypać bułką tartą.

Miękkie masło ucieram z cukrem. Kiedy jest już puszyste, dodaję po jednym żółtku. Oddzielone białka zostawiam – przydadzą się w późniejszym etapie. Kiedy już masło, cukier i żółtka są utarte, dodaję jeszcze aromat arakowy, mieszam mąkę z proszkiem do pieczenia i wsypuję ją do utartej masy. Mieszam wszystko. Mogą się zrobić grudki, ale nie ma się co martwić, tak ma być ;)

Teraz czas na białka – ubijam je na sztywną pianę i delikatnie mieszam z wcześniej zmiksowanymi składnikami. Dzielę ciasto na dwie w miarę równe porcje i przekładam do tortownic, wyrównując je od góry – podczas pieczenia środek i tak będzie wyższy.

Włączam piekarnik na 180 st. C, żeby zdążył się nagrzać, zanim dokończę ciasto. Następnie dryluję śliwki i rozpołowione owoce układam na cieście skórką do dołu. Piekarnik jest nagrzany, wstawiam więc ciasto na około 60-65 minut. Warto pod koniec sprawdzić patyczkiem, czy ciasto się nie klei. No i pozostaje już tylko czekać, aż przestygnie i będzie można je zjeść. Smacznego!

Ciasto ucierane ze śliwkami

Ciasto ucierane ze śliwkami

Ciasto ucierane ze śliwkami

Ciasto ucierane ze śliwkami

Ciasto ucierane ze śliwkami

Ciasto ucierane ze śliwkami

Share Button

5 Odpowiedzi do tej pory.

  1. Monika pisze:

    No i miałam to ciasto dzisiaj popełnić, ale jak zwykle zabrakło czasu ,więc zajadamy to najpyszniejsze z prostego przepisu :)

    Pozdrawiam w zachwycie !!!

  2. emilia uk pisze:

    Byłam zła w trakcie robienia że dałam się na nie namówić. Strasznie gęste przez co musiałam mieszać łyżką i cały czas bałam się że robię coś nie tak. Gdy położyłam na ciasto śliwki wszystko wyglądało żałośnie. Najgorsze że ciasto obiecałam upiec znajomym i że nie miałam za grosz natchnienia. Muszę jednak nisko skłonić głowę bo ciasto pięknie wybiło się ponad śliwki i wygląda przepiękne. Dodałam tylko olejek pomarańczowy by zapach zrobił się bardziej magiczny i rzeczywiście okazało się to dobre. Dziękuję za ten przepis i gorąco polecam.

  3. Kamila pisze:

    Jestem w trakcie pieczenia. Czekam na efekt końcowy, pachnie przepiękne, ciężko się mieszało składniki z ubitym białkiem ale wygląda świetnie

Napisz komentarz