Check Our FeedVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter

Mazurek staropolski

Opublikowano: 09-03-2013, Kategoria: Ciasta, Desery, Przekąska, Przepisy, Komentarze: 0
Tagi: , , , , , , , , ,
Mazurek staropolski
Składniki
  • 3/4 szklanki roztopionego masła
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 3 jaja (2 do ciasta, 1 do posmarowania ciasta)
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 3/4 szklanki mąki krupczatki
  • 3/4 szklanki płatków migdałowych
  • 3/4 szklanki cukru kryształu

lukier:

  • 0,5 szklanki cukru pudru

Czas przygotowania: 20 min plus 60 min chłodzenie ciasta plus 35 min pieczenie


Przepis na: Mazurek staropolski

Share Button

Siadając dziś przy komputerze, miałam rozpocząć ten wpis od słów "to bardzo prosty przepis". Ale uświadomiłam sobie, że właściwie przy każdym wpisie mam taką adnotację. Jednak nie ma co ściemniać – to jest łatwe :)

Rozpuszczam na wolnym ogniu masło, przelewam do miski i miksuję razem z cukrem pudrem, aż lekko zbieleje i zgęstnieje. Dodaję jajko i dalej miksuję, dodaję drugie, nie przerywając miksowania. Następnie dosypuję cynamon i mąkę i jeszcze chwilę miksuję, aby wszystkie składniki się połączyły.

Ciasto jest bardzo miękkie, więc daję je na godzinę do lodówki, żeby nieco stężało.

W tym czasie wykładam blachę (25×30 cm) papierem do pieczenia i odmierzam właściwą ilość cukru kryształu oraz płatków migdałowych. Mieszam je ze sobą.

Ciasto powinno już być nieco twardsze, więc nagrzewam piekarnik do około 170 st. C. Ciasto przekładam na blachę. Nie wymaga wałkowania. Wystarczy palcami lub łyżką rozciągnąć je w blasze, pamiętając, aby po bokach uformować krawędź na wysokość około 1 cm. Jeśli wyjdzie krzywo, nie ma się co przejmować, ponieważ ciasto i tak się nieco rozleje i spłaszczy, ale przy tym wyrówna. W misecze roztrzepuję 1 jajo z 2 łyżkami wody, a następnie smaruję ciasto.

Na środek wysypuję cukier i płatki. Wkładam blachę do piekarnika na około 35 do 40 minut. Po wyciągnięciu daję mu 5-10 minut na przestygnięcie. Odmierzam pół szklanki cukru pudru i dolewam do niego 2-3 łyżki letniej wody. Mieszam, żeby uzyskać lukier, po czym delikatnie smużę nim po cieście.

No i mazurek staropolski gotowy. Warto dać mu jeszcze z pół godziny, żeby stwardniał nieco i żeby było łatwiej wyciągnąć go z blachy. Smacznego!

Mazurek staropolski

Mazurek staropolski

Mazurek staropolski

Share Button

Napisz komentarz