Check Our FeedVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Twitter

Sernik – 2 keksówki

Opublikowano: 06-01-2013, Kategoria: Ciasta, Desery, Przepisy, Komentarze: 2
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,
Składniki
  • 1 kg sera półtłustego lub gotowego sera do wypieków
  • 8 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 12 dag masła
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • aromat waniliowy (używam takich w 9 ml buteleczkach)
  • 5 dag rodzynek sułtańskich
  • 5 dag kandyzowanej skórki z pomarańczy

do dekoracji:

  • 1 łyżka masła lub śmietany
  • 3 kostki gorzkiej czekolady

Czas przygotowania: 10 min plus 60-70 min pieczenie


Przepis na: Sernik – 2 keksówki

Share Button

Podaję przepis na dwie keksówki, ponieważ korzystam z kilogramowych gotowych twarogów do wypieków. A skoro już ser jest, szkoda go wyrzucić, lepiej upiec dwa serniki ;) Jeśli ktoś chciałby wypróbować przepis na jednej foremce, wystarczy podzielić składniki na pół ;)

Przed przystąpieniem do wyrabiania ciasta, wyciągam z lodówki masło, żeby zmiękło. I od razu wykładam formy papierem do pieczenia. Rodzynki przekładam na sitko, parzę je i zostawiam, aby odciekły.

Jeśli pod ręką jest zwykły twaróg, należy go trzykrotnie zmielić w maszynce do mięsa. Gotowy twaróg do wypieków nie wymaga tej obróbki. Oddzielam żółtka od białek. Następnie ucieram żółtka z cukrem oraz cukrem waniliowym, aż będą białe. Spokojnie można to zrobić mikserem, nie trzeba bawić się ręcznie. Do utartych żółtek dodaję zmielony ser i mieszam. Dodaję masło, mąkę ziemniaczaną, wlewam aromat waniliowy i jeszcze chwilę miksuję, aby składniki stworzyły jednolitą masę. Wrzucam rodzynki i skórkę z pomarańczy (można zostawić odrobinę do późniejszej dekoracji).

Wstawiam foremki do piekarnika nagrzanego do 175 st. C i piekę przez około 60-70 minut. Ja lubię, kiedy sernik ma zbrązowiałą skórkę, ale jeśli ktoś woli bledszą, to po mniej więcej 30 minutach można przykryć ciasto folią aluminiową.

Po upieczeniu wyłączam piekarnik, uchylam drzwiczki i zostawiam sernik w środku, aby sobie stygł. Podczas pieczenia może się wydawać, że ciasto będzie bardzo wysokie. Po upieczeniu jednak opadnie, bo to w zasadzie sam ser.

Kiedy sernik już jest wystudzony, proponuję przełożyć go z papieru na talerz lub deskę. Przy tym pamiętajcie, że ciasto jest dość miękkie, więc trzeba to zrobić delikatnie, żeby się nie złamało. No i na końcu dekorujemy. Kto czym lubi. Mnie najbardziej smakuje gorzka czekolada. Do blaszanego kubka wrzucam łyżkę masła lub śmietany i 3 kostki gorzkiej czekolady. Do większego naczynia nalewam gorącej wody. Kubek wkładam do tego naczynia i tak w kąpieli wodnej podgrzewam zawartość, mieszając dość intensywnie. Po rozpuszczeniu polewam ciasta. Na zdjęciach było użyte 3 razy tyle masła i czekolady – ot, chęć na coś bardziej czekoladowego ;)

I mała uwaga na koniec – numer z taką dekoracją nie przechodzi w przypadku białej czekolady – zbryla się i zamiast gładkiej czekolady mamy grudki cukru.

Share Button

2 Odpowiedzi do tej pory.

  1. Aśka pisze:

    Próbowałam zrobić ciasto z przepisu ale nie wiem co z białkami? W składnikach są jajka a w wykonaniu już tylko żółtka. Po prostu ich nie dodajemy do ciasta? Pozdrawiam

    • Gryzz pisze:

      Do tego sernika nie trzeba białek, można je wykorzystać do czegoś innego. Ale ostatnio robiłam podobny sernik, w którym białka się ubija i na końcu dodaje, więc można i tu spróbować dodać taką sztywną pianę. Jednak nie jest ona niezbędna. Pozdrawiam

Napisz komentarz